Teatr i Szkoła, TISZ

TISZ – Teatr i Szkoła

We wrześniu 2009 w naszym teatrze rusza projekt Teatr i Szkoła – TISZ, czyli partnerstwo szkoły i teatru. Projekt jest realizowany ze środków Narodowego Centrum Kultury i koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza jest jednym z ośmiu teatrów w Polsce, który bierze udział w tym ogólnopolskim projekcie.
Pozostałe teatry to: Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi.
W sezonie 2009/2010 projekt zakłada roczną współpracę teatru i konkretnej, wybranej szkoły, otwarcie sceny teatralnej na spotkania z widzami, aktywną współpracę pomiędzy uczniami, nauczycielami, artystami teatru. Partnerską szkołą będzie Gimnazjum nr 1 w Gdyni im. Gdyńskich Harcerzy II Rzeczypospolitej.

Od września do grudnia teatr przystępuje do realizacji autorskiego programu opartego na realizacji następujących zadań: zapoznanie młodzieży z repertuarem teatru, poznanie budynku teatru, udział w warsztatach: scenograficznych, reżyserskich, aktorskich, choreograficznych.
Termin od stycznia do czerwca zaplanowany jest jako czas pracy z młodzieżą nad spektaklem, który nawiązuje do estetyki gdyńskiej sceny.

W ramach projektu odbędzie się WARSZTATOWY DZIEŃ TISZ, który umożliwi uczniom uczestniczącym w projekcie poznanie teatru w innym mieście. Młodzież współpracująca z Teatrem im. Witolda Gombrowicza w Gdyni odwiedzi Teatr Polski w Bydgoszczy. Do gdyńskiego teatru przyjedzie grupa młodzieży z Teatr Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi.
Na zakończenie projektu przewidziany jest TISZ FEST – teatralne święto, podczas którego poszczególni partnerzy zaprezentują efekty swojej współpracy. Miejscem spotkania będzie Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Głównym celem projektu jest zmiana myślenia młodzieży o teatrze, próba wyrażenia siebie przez akt twórczy, poznanie „języka teatru”.

Koordynator projektu: Anna Zalewska – Uberman (Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni)
Koordynator projektu: Bożena Janiec (Gimnazjum nr 1 w Gdyni im. Gdyńskich Harcerzy II Rzeczypospolitej)

Galeria

Najnowsze aktualności

 

Zdenka Pszczołowska opowiada o „Lizystracie” Przemysławowi Guldzie

Młoda, ale już uznana reżyserka, Zdenka Pszczołowska, przygotowała w Teatrze Miejskim w Gdyni zaskakującą adaptację antycznego dramatu – „Lizystraty”, w której antyk łączyć się będzie z science fiction – pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej Trójmiasto online.

 

Kosmiczna „Lizystrata” w Miejskim. Jutro premiera

Na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni już wkrótce zrobi się nieziemsko. Starożytne dzieło Arystofanesa zostanie osadzone w różnych światach i czasach. Bohaterowie przeniosą się w przestrzeń kosmiczną. A wszystko w spektaklu „Lizystrata, czyli strajk kobiet”, który dotknie uniwersalnych niepokojów ludzkości. Premiera już 17 lutego – pisze Magdalena Czernek na stronie www.gdynia.pl