„Weekend Seniora z Kulturą” w Teatrze Miejskim!
Bilety na najbliższe spektakle ,,Niewolnic z Pipidówki” w cenie 50 złotych!
Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, zaprasza na otwarte WARSZTATY DRAMATOPISARSKIE – OŚMIELANIE WYOBRAŹNI, prowadzone przez Mateusza Pakułę (dramatopisarza i dramaturga). Warsztaty odbywają się w ramach programu edukacyjnego towarzyszącego VI Festiwalowi Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT.
część I
16- 18 września 2011, godz. 12:00- 16:00, próby dramatopisarskie
część II
5- 6 listopada 2011, omawianie i redagowanie tekstów
część III
II połowa listopada 2011, sceniczna prezentacja dramatów podczas VI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT.
Wstęp na warsztaty jest wolny dla wszystkich, którzy ukończyli 16 rok życia i do 10 września 2011 (decyduje data stempla pocztowego), prześlą swoje zgłoszenie na adres: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl lub: Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, ul. Bema 26, 81- 381 Gdynia.
Zgłoszenie powinno zawierać: imię i nazwisko, wiek, adres, telefon kontaktowy i adres e- mail). Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Lista osób zakwalifikowanych do wzięcia udziału w warsztatach zostanie umieszczona na stronie Teatru w dniu 12 września b.r. Wybrani uczestnicy zostaną również powiadomieni indywidualnie.
Mateusz Pakuła, ur. 1983, dramatopisarz i dramaturg, ukończył dramaturgię na Wydziale Reżyserii Dramau w PWST w Krakowie, w roku akademickim 2010/2011 prowadził na UJ warsztaty dramatopisarskie.
Jego debiutancka sztuka Biały Dmuchawiec znalazła się w finale pierwszej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną i przez jury owego konkursu została uznana za najlepszy debiut roku. Latem 2010 nakładem Fundacji SPLOT ukazał się zbiór jego dramatów pt. Biały Dmuchawiec. Pięć sztuk teatralnych – znalazły się w nim sztuki Biały Dmuchawiec (prapremiera – 27 marca 2010 roku w Teatrze Osterwy w Lublinie, reż. Krzysztof Babicki), Miki mister DJ, Książę Niezłom (prapremiera – 7 maja 2011 roku w Teatrze Jaracza w Olsztynie, reż. Julia Pawłowska), Donkiszot (prapremiera – 5 czerwca 2010 roku w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, reż. Maciej Podstawny) oraz Marcin wieczny Artur. Napisał dwie sztuki dla Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie – KonradaMaszynę (prapremiera – 30 marca 2011 roku, reż. Bartosz Szydłowski) oraz Wejście Smoka. Trailer. Napisał również kika sztuk dla Wrocławskiego Teatru Lalek, m.in Sło (premiera – 23 października 2009 roku, reż. Jan Peszek) i Plemniki w kosmosie.
Jako dramaturg współtworzył spektakl Dwanaście stacji według poematu Tomasza Różyckiego (premiera – 15 stycznia 2010 roku w Starym Teatrze w Krakowie, reż. Eva Rysová) oraz spektakl dla dzieci Co w trawie piszczy (premiera – 12 września 2009 roku we Wrocławskim Teatrze Lalek, reż. Radosław Kasiukiewicz). Jest również autorem adaptacji Wrońca Jacka Dukaja (premiera – 6 marca 2011 we Wrocławskim Teatrze Lalek reż. Jan Peszek).
Nominowany do nagrody TVP Kultura „Gwarancje Kultury” za najbardziej obiecujący debiut 2010 roku.
Jesienią Fundacja SPLOT planuje wydać kolejne jego sztuki – dyptyk dramatyczny Na końcu łańcucha oraz zbiór Kowboj Parówka.
Bilety na najbliższe spektakle ,,Niewolnic z Pipidówki” w cenie 50 złotych!
Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z ostatniego dnia…
3 października 2024 o g.15.00 na antenie RADIA KASZËBË Krzysztof Babicki, reżyser przedstawienia „Kochanie, wróciłem!” i Szymon Sędrowski, odtwórca jednej z głównych ról, opowiedzą słuchaczom o przygotowywanym na otwarcie sezonu artystycznego 2024/2025 komediowym spektaklu, i o tym, co nowego szykuje dla widzów Teatr Miejski w Gdyni.