Ingmar Villqist

(Jarosław Świerszcz)
Chorzowianin, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk sztuki, dramatopisarz, reżyser, nauczyciel akademicki. W latach 1989-1994 dyrektor artystyczny Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, w latach 1994-2000 wicedyrektor Narodowej Galerii Sztuki ZACHĘTA w Warszawie, w latach 1991-1997 wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w latach 1997-2004 wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie wykładowca w Wydziale Radia i Telewizji (Wydział Reżyserii i Operatorski) Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W latach 2001-2006 etatowy reżyser w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Od września 2008 do grudnia 2010 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Członek zwyczajny Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.
Autor dramatów:
„Kostka smalcu z bakaliami”, „Wernisaż”, „Oskar i Ruth”, „Lemury”, „Noc Helvera”, „Beztlenowce”, „Fantom”, „Bez tytułu”, „Cynkweiss”, „Entartete Kunst”, „Preparaty”, „Helmucik”, „Sprawa miasta Ellmit”, „Kompozycja w słońcu”, „Czarodziejka z Harlemu”, „Kompozycja w błękicie”, „Oddychaj ze mną”, „Stille Nacht”, „Taka fajna dziewczyna jak ty” oraz powieści „Archipelag Wysp Pingwinich” (wyd. SIC!).
Dramaty wystawiano m.in. na scenach: Teatr Rozmaitości w Warszawie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Stara Prochownia w Warszawie, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatr Nowy w Łodzi, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatr Śląski w Katowicach, Teatr Korez w Katowicach, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Kriket w Chorzowie, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu, Teatr im. W. Gombrowicza w Gdyni, Teatr Polski w Bielsku- Biała, Teatr Narodowy w Sofii, Theater GegenStand w Marburgu, BItef Teater w Belgradzie, Państwowy Teatr w Koszycach, Brit-Pol Theater oraz Theatre With Accent w Londynie, Schauspielhaus w Dusseldorfie, Kamerni Teater w Sarajewie, Divadlo im. A. Bagara w Nitrze, Divadlo v Celedne w Pradze, Staarstheatre w Wiesbaden, Zacheteather w Essen, Kathakomben Theather w Essen, Teatr Narodowy w Wilnie, Pradze, Bratysławie, Rydze, Prague Theatre Academy w Pradze, Grand Theatre w Luxemburgu, Male Divadlo w Levicach, Teatr Dramatyczny w Smoleńsku, Teatr Na Woli Warszawa, Państwowy Teatr Dramatyczny Grodno, Upstream Theater, St. Louis, (USA), Teatr Dramatyczny w Surgut (Rosja) oraz w Teatrze Telewizji w Polsce i w Czechach, w Teatrze Polskiego Radia.
Sztuki Ingmara Villqista zostały przetłumaczone na język niemiecki, angielski, francuski, włoski, szwedzki, czeski, słowacki, bułgarski, węgierski, chorwacki, ukraiński, litewski, estoński, białoruski, hiszpański, kataloński, portugalski, rosyjski, chorwacki.
Czterokrotnie nominowany do paszportu „Polityki”, w 2004 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury, a w 2005 uhonorowano go statuą Orła Śląskiego za „niepodważalną wartość oraz wkład do kultury narodowej”. Na 10 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym ERA NOWE HORYZONTY w 2010 roku, w kategorii Nowe Kino Polskie, otrzymał Nagrodę za debiut reżyserski (wspólnie z Adamem Sikorą) za film pt. „EWA”. II Nagroda (dla procenta filmu „EWA”) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym RegioFun, Katowice, 2010.
foto: Tomasz Zakrzewski