Jacek Bunsch

Jacek Bunsch, reżyser urodzony w Krakowie w 1954 roku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, później Wydział Reżyserii Dramatu w krakowskiej PWST (1981 r.). Debiutował w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie reżyserując w 1980 roku „Odejście głodomora” T. Różewicza. Od 1981 roku związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie zrealizował szereg przedstawień m.in. „Szewcy” Witkacego (1982), „Oni” (1984), „Janulka, córka Fizdejki”, „Historię” W. Gombrowicza”, „Śmierć Dantona” G. Büchnera, „Dzieci Arbatu” Rybakowa czy „Gracza” wg Dostojewskiego.
W latach 1985-1990 był dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. W 1991 rozpoczął stałą współpracę z teatrami zagranicznymi (Dania, Czechy). W Danii m. in. w jednym z największych teatrów państwowych w Odense wystawił „Wariata i zakonnicę” Witkacego, „Iwonę” Gombrowicza i „Wesołe kumoszki z Windsoru” Szekspira. Prowadził również wykłady w szkole teatralnej w Odense.
Od roku 1990 podjął współpracę z Teatrem Polskim w Poznaniu, gdzie wystawił wiele sztuk, a jego „Dekameron” zaprezentowano na Festiwalu Teatru Polskiego w Rydze. Później reżyserował w katowickim Teatrze Śląskim (m.in. „Wariat i zakonnica” – „Złota Maska” dla odtwórcy głównej roli).
Wiele jego przedstawień było prezentowanych na festiwalach w Polsce i za granicą. Zebrał szereg nagród i wyróżnień m.in. nagrodę „Kreaton” oraz „Złotą Maskę” za spektakl „Ferdydurke” dla najlepszego reżysera – Katowice 2003. „Janulka” oraz „Biesiada u Hrabiny Kotłubaj” zdobyły nagrody na Festiwalu Klasyka Polska w Opolu. Jego „Operetka” została uznana za spektakl roku i nagrodzona „Złotą Maską”. Za najlepszy spektakl sezonu otrzymał „Złotą Statuetkę Fredry” – „Szewcy”, Wrocław. Od maja 2003 roku sprawował funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie a w latach 2004 – 2008 był dyrektorem Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni. Tu zrealizował szereg przedstawień: „Kontrabasistę” Süskinda, „Niebezpieczne związki” Hamptona, „Wariata i zakonnicę” Witkacego oraz na Scenie Letniej przedstawienia plenerowe „Don Kichote” i „Casanova”. Był także pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port odbywającego się w Gdyni i mającego za zadanie prezentację najlepszych przedstawień z całej Polski opartych na najnowszych tekstach rodzimej dramaturgii.