Krzesimir Dębski
Krzesimir Dębski (1953) – wybitny muzyk i kompozytor, autor muzyki do kilkudziesięciu filmów i spektakli teatralnych. W Teatrze Miejskim w Gdyni jego muzyka towarzyszyła spektaklom IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA (1998) i OPERETKA (2000).
Ukończył Liceum Muzyczne w klasie fortepianu i skrzypiec oraz Akademię Muzyczną w Poznaniu, gdzie studiował kompozycję u Andrzeja Koszewskiego i dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego.
Debiutował w zespołach rockowych The Hazards i Maszyna Rytmu. W 1976 roku założył swój pierwszy autorski zespół – grupę Warsztat. Zespół zyskał sporą popularność, uczestniczył w wielu konkursach i przeglądach – m.in. w festiwalu Jazz nad Odrą w 1976 roku. Na początku lat 80. Warsztat, już jako String Connection, dołączył do najlepszych formacji reprezentujących tzw. young power polskiego jazzu. Koncertowali w całej niemal Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, regularnie brali udział w Jazz Jamboree.
W 1981 roku Krzesimir Dębski wziął udział w prestiżowym „New Jazz String Meeting ’81”, wkrótce potem wydał płytę „One In Eight”. W dwa lata później zdobył pierwszą nagrodę na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeillart w Belgii a w 1985 przyznano mu nagrodę Ministerstwa Kultury im. St. Wyspiańskiego.
W ankietach „Jazz Forum” niejednokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku”. W 1986 roku amerykański magazyn „Down Beat” przeprowadził ankietę, w której Dębski znalazł się wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. Zdobył wiele nagród w konkursach radiowych i płytowych, nagrał mnóstwo kompozycji dla rozgłośni radiowych na całym niemal świecie, m. in. w Malmö, San Francisco, Oslo, Baden-Baden. Zapraszany był na festiwale do Reno (USA), Paryża, Berlina, Norymbergi, Helsinek, Hagi, Montrealu, Kongsbergu, Baden-Baden. Nagrał kilkanaście płyt ze swoimi kompozycjami dla prestiżowych wytwórni płytowych.
Od 1986 roku ograniczył koncertowanie na rzecz komponowania muzyki. Twórczość Dębskiego jest bardzo oryginalnym splotem wpływów i tendencji występujących w szeroko rozumianej muzyce współczesnej. Skomponował kilkadziesiąt utworów symfonicznych i kameralnych. Wielokrotnie był nagradzany na konkursach kompozytorskich, m. in. na Konkursie z okazji 25-lecia Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”, otrzymał nagrodę Kanadyjskiej Akademii Filmowej „Genie Award’88”, a także nagrodę Premiera RP za Twórczość dla Dzieci.
Jako dyrygent prowadził koncerty, w których uczestniczyli wielcy muzycy i pieśniarze, tacy jak Jose Carreras, Ewa Malas-Godlewska, Nigel Kennedy, Bartłomiej Nizioł, czy Adam Makowicz.
W 1998 był nominowany do Emmy Award za muzykę do filmu Andrzeja Maleszki „Maszyna zmian”. W 1999 roku przyznano mu nagrodę Fryderyka jako kompozytorowi roku, a w 2000 otrzymał Philip Award za muzykę do „Ogniem i mieczem”. Wśród ponad stu piosenek, które skomponował, są takie przeboje jak „Diamentowy kolczyk”, „Zakazany owoc”, piosenki z filmu „Klan”, „Kingsajz”, „Na dobre i na złe”, „Dumka na dwa serca”. Wielokrotnie nagradzano jego kompozycje na festiwalach w Opolu i Sopocie. Stworzył muzykę do ponad 60 filmów, m.in. „Medium”, „Cudowne dziecko”, „Alchemik”, „Opowieść Harleya”, „Ferdydurke” (aranżacja), „Deja vu”, „Szwadron”, „Człowiek z…”, „Kolos”, „Motyw cienia”, „Oczy niebieskie”, „Matka swojej matki”, „Ciemna strona Wenus”, „V.I.P.”, „Prostytutki” oraz seriali tv „Matki, żony i kochanki” i „Złotopolscy”.