Michał Lorenc

Urodził się w 1955 roku, w Warszawie. Należy do najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 150 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii, USA. Nagrywa z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej. Należy do Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej.
Michał Lorenc współpracował z Maciejem Dejczerem („300 mil do nieba”, „Bandyta”), Filipem Bajonem (m.in., „Sauna”, „Poznań’56”, „Przedwiośnie” ), Władysławem Pasikowskim („Kroll”, „Psy”, „Psy 2”), z Januszem Morgenszternem („Żółty szalik”), Janem Jakubem Kolskim („Daleko od okna”), Dorotą Kędzierzawską („Nic”) oraz z czeskim reżyserem Vladimirem Michałkiem („Zabić Sekala”, „Babie Lato”). Chętnie pracuje z debiutantami. W 2003 napisał muzykę do filmu „Symetria” – Konrada Niewolskiego, nagrodzonego przez dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (FPFF) w Gdyni w 2003. Za muzykę filmową był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach. W 1998 roku, na XXIII FPFF w Gdyni, pojawiło się aż sześć obrazów do których tworzył muzykę („Złoto dezerterów”, „Zabić Sekala”, „Amok”, „Nic”, „Przystań” i „Fotoamator”).

Lorenc jest też trzykrotnym laureatem nagrody Złotych Lwów gdyńskiego festiwalu. W 1992 roku na XVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył nagrodę za muzykę do filmu Władysława Pasikowskiego „Psy”. Trzy lata później, w roku 1995 na XX FPFF – za muzykę do „Prowokatora” Krzysztofa Langa, zaś w 1997, na XXII FPFF – za muzykę do „Bandyty” Macieja Dejczera. W 2005 roku stworzył oprawę muzyczną dla Panoramy TVP2. W 1989 roku artysta otrzymał nominację do nagrody dla Europejskiego Kompozytora Roku.
Jeden z jego utworów, Taniec Eleny (ścieżka filmowa z Bandyty) został wykorzystany przez rumuńską gimnastyczkę Sandrę Izbasę jako podkład w ćwiczeniach wolnych podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Izbasa zdobyła złoty medal
Nagrody:
2005 : Nominacja do Złotej Kaczki – „Symetria”
2002 : Nominacja do Czeskiego Lwa – „Babie lato”
2001 : Nagroda z muzykę do „Przedwiośnia” na FPFF w Gdyni
2001 : Złota kaczka, nagroda czytelników miesięcznika „Film” – „Daleko od okna”
2001 : Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia” – „Daleko od okna”
1999 : International Prize for Film and Media Music – Nagroda Główna – „Nic”
1998 : Czeski Lew, najlepsza muzyka – „Zabić Sekala”
1998 : Srebrna Statuetka Leliwity – Nagroda specjalna – „Bandyta”
1998 : Nagroda specjalna, najlepsza muzyka, Camerimage – „Nic”
1997 : Najlepsza muzyka, FPFF Gdynia – „Bandyta”
1995 : Najlepsza muzyka, FPFF Gdynia – „Prowokator”
1996 : Wytwórnia 20th Century Fox zgłasza muzykę z filmu „Krew i wino” do Oscara
1994 : Poznańskie Koziołki, najlepsza muzyka – „Łowca. ostatnie starcie”
1994 : Poznańskie Koziołki, najlepsza muzyka – „Skutki noszenia kapelusza w maju”
1992 : Najlepsza muzyka, FPFF Gdynia – „Psy”
1989 : Felix – nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w Berlinie, najlepsza muzyka – „300 Mil do Nieba”
1989 : Nagroda Artystyczna Młodych im. S. Wyspiańskiego – „300 mil do nieba”