Olo Walicki

Olo Walicki (1974) – kontrabasista, kompozytor, aranżer, producent.
Od blisko 20 lat aktywnie działający na polskiej scenie muzycznej. Uczestniczył w większości festiwali jazzowych w Polsce i wielu poza jej granicami. Otrzymał nagrodę indywidualną na festiwalu Jazz Juniors 1992 w Krakowie. Od tego czasu miał okazję współpracować z większością polskich gwiazd jazzu. Do najcenniejszych zalicza wieloletnie granie z Leszkiem Możdżerem a w latach 1996-2004 także w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego. Wszechstronność stylistyczna Ola Walickiego umożliwiła mu współtworzenie również takich grup jak Łoskot czy Szwagierkolaska. Zespoły z jego udziałem otrzymały szereg nagród i wyróżnień: Złota i Platynowa Płyta, Fryderyk, Typ Machinera i inne. Ma w swym dorobku udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie płyt, brał udział również w nagraniach muzyki filmowej i teatralnej, m.in. dla Zbigniewa Preisnera i Leszka Możdżera.
W 2003 roku rozpoczął współpracę z dramaturgiem Ingmarem Villqistem, dla którego napisał muzykę do spektakli „Sprawa Miasta Ellmitt”, „Helmucik”, „Oskar i Ruth” oraz „Kompozycja w Słońcu”.
Od roku 2000 autorskie projekty Ola Walickiego („Off Shore”, „0-58”, „Metalla Pretiosa”, „Olo Walicki Kaszebe”) publikowane są nakładem jego własnego wydawnictwa.

W maju 2007 otrzymał Statuetkę Gryfa Pomorskiego – Pomorską Nagrodę Artystyczną, za płytę „Olo Walicki Kaszebe”.