Antygona w półmroku

Pierwsza scena przedstawiania, preludium właściwej akcji, zapiera dech w piersiach dzięki niesamowitej przestrzeni scenicznej i oprawie plastycznej, z których doskonale znany jest Leszek Mądzik. Przestrzeń spektaklu artysta przełamał na pół dzięki umieszczeniu na scenie filarów, unoszonych niczym most zwodzony, otwierany tuż przed oczami widzów. Te symboliczne wrota dramatu kryjące wewnątrz straszną tragedię, skrywają również las niewielkich nagich kolumn, przypominających oblegane dzisiaj przez turystów ślady dawnej historii – ruiny antycznych pałaców. W nich oglądamy ostatnie chwile Polinika i Eteoklesa – przyczynę konfliktu między Kreonem a Antygoną.
(…) Prawdziwym majstersztykiem są przepiękne kostiumy Zofii de Ines – strój Kreona jest niezwykle sugestywną zapowiedzią jego cierpienia, bowiem jego czerwony kołnierz przypomina żywą krew, którą przeleje król Teb. Bardzo istotnym komponentem przedstawienia jest także muzyka Marka Kuczyńskiego – intensywna, obecna przez cały czas, niemal filmowa, budująca nastrój wydarzenia. Zarówno przestrzeń scenograficzna, kostiumy, jak i muzyka w bardzo dużym stopniu wspomagają aktorów, którym Mądzik odebrał większość środków wyrazu.
Kreon (świetna rola Dariusza Szymaniaka) to człowiek uparty, mocny i donośny jak jego głos, triumfujący nad pozostałymi. Głos staje się najważniejszym atrybutem każdego z aktorów, bo ich ruchy są zredukowane, ograniczone do rytmu i ruchu, dla którego kształt przygotował każdemu Zbigniew Szymczyk (dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy). W dużej mierze dzięki niemu niewielki epizod Strażnika przyprowadzającego Antygonę w wykonaniu Mariusza Żarneckiego staje się najlepszą rolą aktora ostatnich lat. Również Grzegorz Wolf z niewielkiej roli Posłańca czyni jedną z najciekawszych postaci spektaklu.
(…) Ismena (dobra rola Marty Kadłub) – od początku wycofana, schowana w siebie, pełna wątpliwości, z ulgą przyjmie zwolnienie jej przez siostrę z obowiązku samozagłady.
„Antygona” to prosty, wysmakowany wizualnie spektakl, skomponowany przez Mądzika jak obraz malowany na płótnie – pełen półcieni, barw i subtelnej harmonii.

Najnowsze aktualności

 

Szymon Sędrowski, tuż przed premierą „Żeglarza”, w Radiu Gdańsk

W najbliższą niedzielę, 27 kwietnia o g. 15.00,  Szymon Sędrowski w „Salonie Artystycznym”  Radia Gdańsk opowie  Agacie Olszewskiej o swoich rolach Wydawcy i Kapelmistrza (oraz asystenta reżysera) w „Żeglarzu” Szaniawskiego i o swojej wizji współczesnego aktorstwa.

 

Z głębokim smutkiem żegnamy Leszka Kopcia

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Leszka Kopcia – wybitnej postaci polskiej kultury, wieloletniego dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, człowieka niezwykle zasłużonego dla rozwoju i promocji sztuki filmowej i teatralnej.

 

Godziny pracy kasy biletowej

Szanowni Państwo,
w związku ze zbliżającymi się świętami informujemy, że zmieniają się godziny pracy kasy biletowej.