Gdyński Zorba na Scenie Letniej

Słoneczny Pireus, portowa tawerna, widok na białą dzwonnicę z niebieską kopułą. Tu po raz pierwszy poznają się Macedończyk Alexis Zorba (Dariusz Siastacz) i Nikos Kazantzakis (Rafał Kowal) aby razem wyruszyć na Kretę, do miasteczka, w którym chcą uruchomić zrujnowaną kopalnię… Zachodzi słońce, szumią fale. Na spotkanie z przeznaczeniem wiedzie ich Los, który jak antyczny chór komentuje zdarzenia (w tej roli Beata Buczek-Żarnecka).
Na plaży w Orłowie „Zorba” – musical Josepha Steina (wg powieści Nikosa Kazantzakisa „Grek Zorba”) z muzyką Johna Kandera. Od premiery w 1968 roku cieszy się on ogromnym powodzeniem. Dlaczego? Kander napisał parę mądrych piosenek wymagających dobrego aktorstwa. Takich choćby jak „Bez bum-bum”, którą usłyszeliśmy w wykonaniu podstarzałej szansonistki, Hortensji zwanej Babuliną i admirałów. W roli Babuliny kapitalna, jak zwykle, Dorota Lulka. Towarzyszą jej równie świetni: Mateusz Deskiewicz, Łukasz Talik, Andrzej Lichosyt, Krzysztof Wojciechowski. Jest wartka akcja, dramatyczne i romantyczne zdarzenia, piękne greckie tańce. Barwności fabuły dopełniają zabawne pomysły realizacyjne. Ot, choćby stary zacinający się patefon i zamierający na parawanie, jak kukiełki, admirałowie.
Wyjątkową scenografię na plaży zbudowała Sabina Bicz. Łazienki zamieniła w wioskę z dzwonnicą. Na tle morza dom Babuliny i kawiarnia, w której Zorba traci pieniądze Nikosa, obok kopalnia. Pośrodku maleńka drewniana scena – tu rozgrywają się najważniejsze wydarzenia – miłość, śmierć.
Widać rękę mistrza. Jan Szurmiej znakomicie poprowadził aktorów. Wszyscy grają, śpiewają i tańczą na szóstkę! Rafał Kowal – jako pisarz Nikos Kazantzakis – idealnie zbudował rolę. Wzruszający był Grzegorz Wolf jako Mimikos. W spektaklu występują utalentowani studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Baduszkowej. Sama młodość, i wdzięk. Prawdziwe bum-bum.

Najnowsze aktualności

 

Warsztaty Kreatyw(Nie)teatr

Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia (nie)teatralne, podczas których Wasi uczniowie poczują się nie tylko jako aktorzy, ale będą mieli okazję do wykorzystania swojej zwariowanej wyobraźni i do kreatywnej improwizacji.

 

Spacery Teatralne w sezonie 2024/2025

Zapraszamy na kolejne Spacery wszystkich zainteresowanych teatrem i jego zakamarkami. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co kryje tajemnicza rekwizytornia, nad czym pracują krawcowe albo jak wygląda ukryte zaplecze sceny, to Spacer Teatralny będzie dla Was idealny.