Łóżko i polityka

„Z innymi to tylko seks, a ciebie szanuję” zapewnia mąż doprowadzając żonę do szału. Biedny głupek, nie wie, że nic tak nie obraża kobiety, jak stwierdzenie, że ukochany poważa nas, lecz nie pożąda.
Małżeńska zdrada, to temat w literaturze stary jak świat. Można go jednak opowiedzieć w sposób niebanalny, lekko pikantny, a zarazem dowcipny. Tak jak uczynili to Dario Fo i Franca Rame w sztuce „Związek otwarty”. Jest to komedia o parze, która przechodzi kryzys. Mąż romansuje, żona wielokrotnie próbuje popełnić samobójstwo. Wreszcie, mężczyzna proponuje żonie wolny związek. Na co ona nieoczekiwanie zgadza się…
Na scenie umowna scenografia (Magdaleny Gajewskiej), czerwony zarys pokoju (zbudowany z kątowników), okno, drzwi i purpurowa kanapa. Dekoracja jest piękna w swojej prostocie, wiele tu miejsca do gry dla szalejącej pary. – „Ta wariatka, której kompletnie odbiło, która zamyka się w łazience, to jestem ja. A ten, co się tu miota i błaga, żebym nie robiła głupstw, to mój małżonek” – przedstawia Ona (Beata Buczek Żarnecka). – „Ta cała wierność małżeńska to przeżytek” – zapewnia On (Piotr Michalski).
Gorzka komedia Dario Fo to pole do popisu dla aktorów. Jak sobie poradzili Beata Buczek Żarnecka i Piotr Michalski? Znakomicie. Może tylko premierowa trema sprawiła, że grali zbyt wyraziście, za mocno, zwłaszcza pani Beata. Kiedy podawała tekst lżej, publiczność reagowała znakomicie.
Jedno jest pewne: nie jest to banalny tekst o problemach małżeńskich, aczkolwiek podany w formie lekkiej komedii, którą z wdziękiem wyreżyserował Tomasz Man. Jest to teatr w teatrze. Jaka refleksja nasuwa się po wyjściu z teatru? Związek otwarty może być otwarty tylko z jednej strony. Po stronie mężczyzny, bo jak się otworzy z obu stron powstaje przeciąg.

Najnowsze aktualności