Nowa oferta edukacyjna Teatru w Sezonie 2024/2025
Pora ruszyć z kolejnym sezonem! Zapraszamy na Spacery i Warsztaty!
Akcja jest dynamiczna, bogata w nieoczekiwane zdarzenia, tu realność splata się z magią, a rzecz dzieje się pod koniec XIX wieku, w czasach zaborów. Nasz Remus Kaszuba, chłopak z Pustkowia nieustannie toczy walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem, który przybiera różne postacie, na przykład Czernika (gra go rewelacyjnie Dariusz Szymaniak).
Wędrując po Kaszubach sprzedaje zakazane książki (m.in. polskie modlitewniki). W tej wędrówce towarzyszy mu grajek Trąba (Rafał Kowal). A my za sprawą Remusa trafiamy do świata pełnego niezwykłych zjawisk i dziwów.
Remus pokonuje demony, by zmierzyć się z Czernikiem, w którym rozpoznaje Smętka, diabła mącącego na Kaszubach. Oprócz Smętka Remusa dręczą demony, które ma w głowie. Są to: Strach, Niewarto i Trud.
W przedstawieniu gra prawie cały zespół. W Remusa wcielił się Grzegorz Wolf. Są udane epizody. Bawi Trąba (Rafał Kowal) i Trąbina (Małgorzata Talarczyk), aktor kapitalny jest też w scenie, gdy pije wódkę z Królem Jeziora (Eugeniusz Krzysztof Kujawski). Zakochaną w Remusie Martę gra Agata Moszumańska, równie udana jest rola Agnieszki Bały jako Klementyny, córki Króla Jeziora.
Absolutnie zachwyciła mnie w maleńkim epizodzie dziewczęca Dorota Lulka jako Julka. Zapamiętamy też Piotra Michalskiego jako Żyda Gabę i Żandarma.
Muzyka Marka Kuczyńskiego buduje nastrój, a piosenki śpiewane są przez aktorów na żywo. Widzów zauroczy wspaniały ruch sceniczny, za który odpowiedzialny jest Zbigniew Szymczyk, dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
Jednak „Przygody Remusa”, mimo urzekającej scenografii Roberta Turło, nieziemskiej choreografii, pięknych kostiumów Hanny Szymczak nie są przedstawieniem dla najmłodszych. To spektakl, który raczej podobać się będzie dorosłym i trochę starszym dzieciom (od 13 lat). Między innymi dlatego, że Aleksander Majkowski przedstawia zderzenie kaszubszczyzny z żywiołem pruskim(…)
– Smętk cię spętał, spętał zły. Miałeś ziemię, nie masz jej. Zamiast gniazda ojców strzec wolisz zdrajco nocą zbiec – śpiewa Remus. Przedstawienie nie jest jednak skierowane wyłącznie do ludności kaszubskiej i widzów identyfikujących się z kulturą Kaszub. Urzeka bowiem teatralną urodą barwnymi obrazami, ruchem jak w prawdziwym teatrze pantomimy, grą aktorów, ale także przypomina nam, że na co dzień mamy do czynienia ze złem, które często jest w nas, podobnie jak zło na zewnątrz i powinniśmy je zwalczać.
Po gdyńskiej premierze prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Edmund Wittbrodt dziękując aktorom i realizatorom wręczył Krzysztofowi Babickiemu pamiątkowy medal z okazji 50 – lecia Zrzeszenia oraz figurkę Remusa. Spektakl grany będzie też na innych scenach w regionie. Powieść Majkowskiego spolszczył Lech Bądkowski.
Pora ruszyć z kolejnym sezonem! Zapraszamy na Spacery i Warsztaty!
Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia (nie)teatralne, podczas których Wasi uczniowie poczują się nie tylko jako aktorzy, ale będą mieli okazję do wykorzystania swojej zwariowanej wyobraźni i do kreatywnej improwizacji.
Zapraszamy na kolejne Spacery wszystkich zainteresowanych teatrem i jego zakamarkami. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co kryje tajemnicza rekwizytornia, nad czym pracują krawcowe albo jak wygląda ukryte zaplecze sceny, to Spacer Teatralny będzie dla Was idealny.