Udana premiera

Teatr Miejski w Gdyni na poczatek nowego sezonu pokazał udaną premierę „Wariata i zakonnicy” Witkacego. Część widowni zna już tę sztukę z majowych, przedpremierowych wystawień.

Piątkowa premiera „Wariata i zakonnicy” potwierdza dobrą passę Miejskiego, którego ostatnie realizacje cieszą oko i przyciągają sporą widownię. Także temu spektaklowi można wróżyć sukces, tym bardziej, że publiczność dostaje do dyspozycji nową teatralną przestrzeń. – To nasza trzecia scena – mówi o niej Jacek Bunsch, dyrektor teatru i reżyser sztuki. Wprzypadku inscenizacji dramatu Witkieiwcza, którego akcja rozgrywa się w celi domu wariatów Pod Zdechłym Zajączkiem, dokąd trafia demoniczny poeta Mieczysław Walpurg (w tej roli perfekcyjny Juliusz Krzysztof warunek, gościnnie występujący aktor krakowskiego teatru Bagatela), zarówno miejsce akcji, jak i widownię umieszczono na deskach głównej sceny. Pomysł, by kameralną przestrzeń sceniczną z każdej strony otoczyć, sprawdza się znakomicie – szpitalna cela otrzymuje formę areny, na której odbywa się igrzysko z udziałem głównej ofiary – Walpurga, artysty wykraczającego ponad przeciętność, toteż skazanego na odosobnienie i zagładę. Czy zasłużył na nią, wodząc na pokuszenie opiekującą się nim młodą zakonnicę Annę (w tej roli Katarzyna Ankudowicz)? A może nie on jest winny, lecz zwariowany świat, który go otacza?

Wystawa fotografii Witkacego

Premierze „Wariata i zakonnicy” towarzyszył plenerowy wernisaż fotografii Witkacego. Na ciekawie zaaranżowanej wystawie, którą przed budynkiem Teatru Miejskiego można oglądać przez całą dobę aż do 29 października, znalazło się 30 zdjęć wykonanych przez Witkacego jego przyjaciołom i rodzinie oraz… sobie samemu.

Natomiast w teatralnym foyer można oglądać kpię namalowanego przez Witkacego portretu Adama Bunscha – zaprzyjaźnionego z Witkacym przedwojennego pisarza i artysty, dziadka Jacka Bunscha – obecnego dyrektora Teatru Miejskiego.

Najnowsze aktualności

 

Warsztaty Kreatyw(Nie)teatr

Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia (nie)teatralne, podczas których Wasi uczniowie poczują się nie tylko jako aktorzy, ale będą mieli okazję do wykorzystania swojej zwariowanej wyobraźni i do kreatywnej improwizacji.

 

Spacery Teatralne w sezonie 2024/2025

Zapraszamy na kolejne Spacery wszystkich zainteresowanych teatrem i jego zakamarkami. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co kryje tajemnicza rekwizytornia, nad czym pracują krawcowe albo jak wygląda ukryte zaplecze sceny, to Spacer Teatralny będzie dla Was idealny.