Nowa oferta edukacyjna Teatru w Sezonie 2024/2025
Pora ruszyć z kolejnym sezonem! Zapraszamy na Spacery i Warsztaty!
Na „Pannę Julie” Strindberga, najnowszą propozycję Teatru Miejskiego w Gdyni, widownia pójdzie dla Marii Seweryn. Choć dramat rozpisano na trzech aktorów, w pamięci zostaje głównie ona.
Jest niekwestionowaną królową tego przedstawienia: dynamiczna, nowoczesna, przy tym wielowymiarowa i niejednoznaczna: dominująca i skrzywdzona, uwodząca i uwiedziona. Udana rola dramatyczna, która zostaje w widzach na dłużej. Jej panna Julie nie pozwala oderwać od siebie oczu, sprawuje władzę nad widzem, nie pozwala o sobie zapomnieć ani na moment. Nawet gdy kwestię wygłasza jej partner Jean (Grzegorz Artman), widz i tak wzrokiem i myślami podąża za nią. Tej umiejętności nie uczą w szkołach aktorskich, z takim darem przychodzi się na świat, wysysa się go z mlekiem matki.
Przedstawioną w „Pannie Julie” prawdziwą historię August Strindberg wyczytał w prasie. Oto podczas nocy świętojańskiej bogata hrabianka z szanowanego rodu pod nieobecność ojca flirtuje z młodym lokajem. Kto rozpoczął tę grę? Ona jego uwodzi, czy on ją? Po spędzonej razem nocy Julie popełnia samobójstwo. Co było przyczyną tragedii? Mezalians, utracona cześć, odarcie ze złudzeń, rozczarowanie spełnieniem, strach przed ojcem i otoczeniem?
Strindberga, a za nim także reżysera gdyńskiego przedstawienia – Piotra Łazarkiewicza – mniej interesuje bezpośredni powód śmierci, bardziej gra tocząca się pomiędzy dwojgiem kochanków. Ich emocje, drapieżne konfrontacje płci, wzajemne przyciąganie się i odpychanie. Istotą tego dramatu jest zamiana ról: kobiety i mężczyzny, zdobywanej i zdobywcy, pana i podwładnego. Tu wszystko zmienia swój porządek – hrabianka popija piwo z butelki, kamerdyner sączy lampkę burgunda. Ją fascynuje spadanie w dół, intryguje społeczna degradacja, on śni o wznoszeniu się w górę – metaforze awansu.
Wyraźną cenzurą zmiany postaw jest moment zbliżenia kochanków – odtąd on z posłusznego sługi zmienia się w cynicznego zdobywcę, ona z pewnej siebie hrabianki staje się ofiarą. Ostoją starego porządku jest tylko zakochana w lokaju kucharka Krystyna (udana, wyciszona rola Doroty Lulki) – jedynie ona zna swoje miejsce i nie zamierza go zmieniać.
W rozgrywającej się w ciągu jednej nocy „Pannie Julie”, niczym w dramacie antycznym, wszystko zmierza do tragedii. Młoda hrabianka, która pierwsza zachwiała starym porządkiem, prowokując flirt z lokajem, rzuciła wyzwanie losowi. Czy właśnie za to przyjdzie jej zapłacić?
Ale zanim Julie przypłaci życiem chwilę zapomnienia, pod nóż trafi jej pupil – mały czyżyk żyjący w klatce. On także nie miał wyjścia.
Pora ruszyć z kolejnym sezonem! Zapraszamy na Spacery i Warsztaty!
Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia (nie)teatralne, podczas których Wasi uczniowie poczują się nie tylko jako aktorzy, ale będą mieli okazję do wykorzystania swojej zwariowanej wyobraźni i do kreatywnej improwizacji.
Zapraszamy na kolejne Spacery wszystkich zainteresowanych teatrem i jego zakamarkami. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co kryje tajemnicza rekwizytornia, nad czym pracują krawcowe albo jak wygląda ukryte zaplecze sceny, to Spacer Teatralny będzie dla Was idealny.