Plakat MIASTO UTRAPIENIA

Jerzy Pilch

Premiera

MIASTO UTRAPIENIA

Gdyńska adaptacja znakomitej powieści Jerzego Pilcha opowiada o kobiecie, która cierpi na nieuświadomiony głód miłości, potęgowany przez nieudane związki z mężczyznami nieszczęśnikami. Bohaterka, Konstancja Wybryk ponętna intelektualistka o zwierzęcych odruchach życiowych, rozpisana zostaje na trzy różne wcielenia, trzy warianty kobiecości rozpiętej pomiędzy młodością i dojrzałością. O jej niezwykle intensywnym życiu erotycznym, naznaczonym niewłaściwymi wyborami, opowiada nie tylko ona sama, ale też jeden z jej kochanków, pisarz Patryk, który klasyfikuje miłosne wybryki Konstancji z męskiego punktu widzenia. Historia kobiety, która zakłamała swoje życie nie rozpoznając w sobie najważniejszego pragnienia…

Realizacja

na podstawie książki Jerzego Pilcha
w adaptacji Tomasza Mana
Scenografia: Eva Farkašova
Muzyka: Zespół Karbido

Występują

Recenzje

Jeden spektakl potrójne utrapienie

„Miasto utrapienia” w reż. Tomasza Mana w Teatrze Miejskim w Gdyni na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port

Czytaj więcej

Jeden spektakl potrójne utrapienie

W foyer zbudowano podłużną scenę. Półmrok, za szybami z plexi zastygłe w bezruchu trzy ubrane na biało kobiece postacie siedzą, zwisają z krzeseł. Pojawia się narrator Patryk (Bogdan Smagacki) – opowiadając historię toksycznej miłości. Aktor upozowany jest na Pilcha, tak jak on gestykuluje, cedzi słowa, mówi w charakterystyczny sposób… Kobiety.
To jedna bohaterka – Konstancja Wybryk zaplątana w nieudane związki. Trzy różne wcielenia, trzy warianty kobiecości rozpiętej pomiędzy młodością i dojrzałością. Poznajemy więc studentkę zafascynowaną wziętym adwokatem (w tej roli Ewa Andruszkiewicz-Guzińska) i ponętną intelektualistkę romansującą z profesorem ( Beata Buczek-Żarnecka). Jest też ukochana muzyka rockowego (Katarzyna Bieniek). Może najciekawiej napisany jest właśnie portret dziewczyny muzyka, która biegnie na ratunek ukochanego, bo znów zaćpał, zapił. Niezmiennie wierząc, że uda się go ocalić, że dzięki niej zerwie z narkotykami i wódką.
Reżyser Tomasz Man (także autor adaptacji „Miasta utrapienia”) wybrał z wielowątkowej powieści, pełnej anegdot, retrospekcji tylko jeden wątek – historię Konstancji i Patryka (…)

Romanse Wybryk

„Miasto utrapienia” w reż. Tomasza Mana w Teatrze Miejskim w Gdyni na III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.

Czytaj więcej

Romanse Wybryk

«Sceniczna adaptacja „Miasta utrapienia” Jerzego Pilcha w reżyserii Tomasza Mana – najnowsza premiera Teatru Miejskiego im. Gombrowicza – przypomina udramatyzowaną próbę czytaną (…)
„Miasto utrapienia” jest jedną z najdłuższych (jeżeli nie najdłuższą) powieścią Pilcha, w której… niewiele się dzieje. Jej głównym bohaterem jest Patryk Wojewoda, student prawa, który przeprowadził się do Warszawy z niewielkiego miasteczka. Trudno tu znaleźć linearną akcję, powieść pełna jest anegdot, retrospekcji i opowieści drugoplanowych bohaterów. Dowiadujemy się między innymi o rzadkim darze Patryka (potrafi ze słuchu rozpoznać kod PIN karty bankomatowej), historiach z życia jego dziadka i ojca, przedmiotach, które można było kupić w latach 80. w Granatowych Górach, rodzinnej miejscowości bohatera… Całość napisana jest w typowym dla Pilcha stylu, językiem zawiłym, pełnym powtórzeń, paradoksów, gorzkiej ironii i humoru. (…)
Reżyser pokazał jeden wątek, a właściwie jedną postać – Konstancję Wybryk, ponętną wykładowczynię prawa, z którą Patryk ma romans. Główny bohater i narrator historii (w tej roli Bogdan Smagacki) jest w spektaklu raczej pisarzem niż studentem prawa – na scenie zachowuje się jak autor na spotkaniu literackim, fragmenty powieści… odczytuje z kartki. Postać Konstancji rozpisana została na trzy role (w których widzimy Katarzynę Bieniek, Ewę Andruszkiewicz-Grudzińską, Beatę Buczek-Żarnecką), każda z nich opowiada o jednym swoim przeszłym romansie (…)

Pilch w Miejskim przepremierowo

23 maja w Teatrze Miejskim w Gdyni, w ramach III Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port, odbędzie się polska prapremiera adaptacji scenicznej „Miasta utrapienia” Jerzego Pilcha w reżyserii Tomasza Mana. Spektakle przedpremierowe – 16 i 17 maja.

Czytaj więcej

Pilch w Miejskim przepremierowo

«Jerzy Pilch przyznał, że najważniejszych odniesień do jego książki trzeba szukać u Tomasza Manna i Tadeusza Konwickiego. Reżyser Tomasz Man skupił się w swej adaptacji na jednym z wątków powieści. Dotyczy on Konstancji Wybryk, kochanki głównego bohatera Patryka Wojewody, wykładowczyni historii prawa. – Na scenie prezentujemy historię tej „ponętnej intelektualistki o zwierzęcych odruchach życiowych” – mówi reżyser. – Dowiadujemy się o dawnych kochankach, o tym, jak układało się jej z pierwszą miłością.
Postać głównej bohaterki odtwarzają trzy aktorki, prezentując kobietę w kolejnych etapach życia. Zobaczymy Katarzynę Bieniek, Ewę Andruszkiewicz-Guzińską i Beatę Buczek-Żarnecką. W tle opowieści odnajdujemy tak charakterystyczny dla Pilcha, nakreślony z ciepłą ironią, obraz małej społeczności. Obserwatorem rzeczywistości jest główny bohater powieści Patryk, w którego wcielił się Bogdan Smagacki [na zdjęciu]. Przedstawienie Tomasza Mana zaprezentowane zostanie poza konkursem.»