Finał GND i R@Port EPIZOD

GND 24 września 2021 g. 16.45

Ishbel Szatrawska TOTENTANZ. CZARNA NOC, CZARNA ŚMIERĆ, reżyseria: Grzegorz Jaremko, muzyka: Bartosz Dziadosz, czytają: Monika Babicka, Marta Kadłub, Elżbieta Mrozińska, Dariusz Szymaniak, Maciej Sykała, Grzegorz Wolf, Mariusz Żarnecki

Ishbel Szatrawska. Dramatopisarka, teatrolożka. Absolwentka teatrologii UJ, studiowała także filmoznawstwo i amerykanistykę w Krakowie i na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. W grudniu 2019 roku zadebiutowała dramatem „Objects in Mirror Are Closer Than They Appear” w e-antologii „Nasz głos” wydanej przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kolejne dramaty publikowała w „Dialogu”: „Polowanie” w nr 4/2020, „Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć” w nr 2/2021. W roku 2020 otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, w ramach którego powstał dramat „Kateriny brak”. Jej zainteresowania koncentrują się głównie na strukturach narracyjnych współczesnego dramatu i scenariusza filmowego i serialowego, kulturze amerykańskiej, muzyce klasycznej i popularnej. Od 2000 roku mieszka w Krakowie.
Dramat „Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć” powstawał od marca do czerwca 2020 roku, w pierwszej fali pandemii COVID-19. To próba rejestracji bieżących wydarzeń, ale także osobista refleksja nad chorobą i śmiercią. Trywialne spotkanie sąsiadów znajdujących się w kwarantannie w Bergamo pozornie sytuuje tekst w ramach dramatu mieszczańskiego, jednak z czasem nabiera rozpędu. Kolacja staje się pretekstem do pełnych wzajemnych uprzedzeń kłótni między bohaterami, przywołane zostają postaci Petrarki, Boccaccia, Pasoliniego, teksty biblijne, nawiązania do współczesnego kapitalizmu czy faszystowskiej przeszłości Włoch. Całość spaja tytułowy Totentanz, średniowieczny motyw tańca śmierci.

24 września 2021 g. 20.00 R@PORT / EPIZOD /
Magda Kupryjanowicz, Michał Kurkowski ŻYCIE INTYMNE JAROSŁAWA, reżyseria: Kuba Kowalski, Teatr Wybrzeże Gdańsk
Historia nieokiełznanej erotycznej relacji jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy (Jarosława Iwaszkiewicza) z młodszym o 40 lat mężczyzną. Od obsesyjnej namiętności, burzliwych rozstań, poprzez piekło zazdrości, odrzucenie aż po wzniosłe uczucie, najszczerszą empatię i pielęgnowanie w chorobie. To także opowieść o żonie pisarza, Annie, która z czułością i wyrozumiałością dopełniała miłosny trójkąt i w pewnym sensie stanowiła jego fundament.
1 h 35

Najnowsze aktualności