Finał GND i R@Port EPIZOD

GND 26 września 2021 g. 15.45

Mateusz Pakuła STANISŁAW LEM VS PHILIP K. DICK, reżyseria: Paweł Świątek, czytają: Szymon Sędrowski, Dariusz Szymaniak

Mateusz Pakuła. Dramatopisarz, adaptator, reżyser teatralny i radiowy. Laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014. Wydał sześć książek z dramatami. Jego najważniejsze realizacje teatralne w ostatnim czasie to „Lem vs P. K. Dick” i „Pluton p-brane” w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie,” Chaos pierwszego poziomu” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, „W ogień!” w Teatrze Słowackiego w Krakowie, w reżyserii Wojtka Klemma i „Wieloryb the Globe”, w reżyserii Evy Rysovej. Jako dramaturg i autor adaptacji współtworzył m.in. takie spektakle jak: „Konformista 2029” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, czy „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” i „Paw królowej” w reżyserii Pawła Świątka.

W 1972 roku Stanisław Lem skontaktował się z Philipem K. Dickiem w sprawie wydania w Polsce powieści „Ubik”. Tak narodziła się korespondencyjna (a w sztuce – telefoniczna) przyjaźń między dwoma gigantami literatury science – fiction, która po kilku latach gwałtownie się skończyła. A Dick napisał słynny donos na Lema do FBI.
Sztuka „Stanisław Lem vs Philip K. Dick” to fantazja na temat tej relacji, opowieść o biegunowo różnych osobowościach, o statecznym ateiście Lemie i narkotyzującym się hipisie, który żenił się pięć razy, metafizycznie rozwibrowanym, rozmiłowanym w teoriach spiskowych Dicku.

26 września 2021g. 18.00 R@PORT / EPIZOD /
Dorota Masłowska, INNI LUDZIE reżyseria: Maciej Gorczyński, Teatr Barakah Kraków
Historia romansu dresiarza, marzącego o karierze muzyka hip-hop i, przeżywającej kryzys małżeński, przedstawicielki wielkomiejskiej klasy średniej. Osobnym bohaterem jest język autorki. Autorzy przedstawienia stawiają pytanie: czy to my posługujemy się językiem, czy też język przejął kontrolę nad nami?
1 h 30 minut

Najnowsze aktualności