Laureaci 12. Festiwalu R@Port i 10. GND

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że przyznane zostały nagrody 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port oraz 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

NAGRODA GŁÓWNA FESTIWALU R@PORT
Jury 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w składzie: Dorota Masłowska – przewodnicząca, Remigiusz Brzyk, Zbigniew Majchrowski postanowiło przyznać Nagrodę Główną Festiwalu, w wysokości 50 tysięcy złotych, przedstawieniu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port głosami widzów przyznana została przedstawieniu „Triumf woli” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

GDYŃSKA NAGRODA DRAMATURGICZNA
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Justyna Jaworska – przewodnicząca, Ewa Guderian – Czaplińska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, nagrodę główną dziesiątej edycji GND, w wysokości 50 tysięcy złotych, postanowiła przyznać Magdalenie Drab za sztukę „Słabi. Ilustrowany banał teatralny”.
Uzasadnienie: Autorka dramatu w sposób bardzo subtelny przedstawia doświadczenie depresji, konstruując świat na przecięciu realizmu i fantazji. Realizm pozwala na empatyczne podążanie za bohaterką, która „nie mieści się” w świecie przewidzianym dla niej przez społeczeństwo i kulturowe przymusy uosabiane przez otaczające ją postaci, zaś fantazje dają chwilowe złudzenie utrzymania się na powierzchni. „Słabi” to nie tylko udana próba dramatycznego opracowania tematu długo w teatrze tabuizowanego. Dramat opowiada także o częstym doświadczeniu inności, nieprzystawalności, odklejeniu od wymagań „udanego” życia. Magdalena Drab operuje minimalistycznym, dość surowym językiem (choć jej frazy zapadają w pamięć), zamiast didaskaliów zaproponowała proste rysunki komentujące stany bohaterów i relacje między nimi – oba te kody konstruują świat tyleż groteskowy co przerażający.

ALTERNATYWNA NAGRODA DRAMATURGICZNA
Jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Joanna M. Gruca, Katarzyna Kręglewska, Joanna Lisiewicz, Magda Mielke, Aleksandra Wysocka postanowiło przyznać nagrodę sztuce Magdaleny Drab „Słabi. Ilustrowany banał teatralny”.
Uzasadnienie: Chciałoby się czytać i oglądać w teatrze niebanalne historie o banałach, w które jesteśmy na co dzień uwikłani. Nie stawiając temu światu lustra, ani nie powtarzając dosłownie wszystkiego, co zasłyszane. Tego wyzwania podjęła się autorka tekstu, który pragniemy wyróżnić. Magdalena Drab ma wyczulony słuch na świat. Język, którym mówią jej anty-bohaterowie można nazwać stanowczym szeptem, wypowiadanym w uświadomionym amoku. Wulgaryzmy, jako środki ekspresji, już dawno uległy wyeksploatowaniu. Ostatni przejmujący krzyk: „Jestem wkurwiony”, wydał w teatrze ustami Eryka Lubosa Boguś, w sztuce Przemysława Wojcieszka „Made in Poland”. W zakrzyczanym świecie, zredukowanym do banału – banału jedynej słusznej racji i jedynej słusznej roli społecznej – tylko szept może być słyszalny, krzyku nikt już dziś nikt słyszy. Skrytym marzeniem staje się, jakże banalna, potrzeba bliskości drugiego człowieka. Ale takie niespektakularne marzenia, spełniać można już tylko w ukryciu, na zapleczu mięsnego sklepu, przy zgaszonym świetle. Choć i to na próżno. Wierzymy w wymowność opuszczonej głowy, opuszczonych rąk, oczom utkwionym w ziemię, bardziej niż zaciśniętej pięści, krzykom i tupaniu, dlatego też postanowiłyśmy nagrodzić tekst Magdaleny Drab „Słabi. Ilustrowany banał teatralny”.
IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS IM. ANDRZEJA ŻUROWSKIEGO NA RECENZJE MŁODYCH KRYTYKÓW TEATRALNYCH

Podczas Festiwalu R@Port rozstrzygnięty został również IV Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje młodych krytyków teatralnych. Jego laureatami zostali:
Szymon Spichalski – laureat nagrody Prezydenta miasta Gdyni. Recenzje laureata wyróżniają się dogłębnością analizy treści i formy opisywanych przedstawień, a jednocześnie umiejętnością porównywania dokonań artystów w szerszej perspektywie niż tylko jedno zdarzenie. Rzeczowości opisu towarzyszy wyrazistość prezentowanych przez autora ocen, wspierana rzetelną argumentacją.
Agata Tomasiewicz – laureatka nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego. Autorka wykazała się umiejętnością kompetentnej analizy przedstawień, obejmującej wiele ich warstw, sytuowanych w szerokim kontekście kulturowym. Zwraca uwagę erudycja autorki, sprzyjająca wzmocnieniu krytycznej argumentacji i dbałość o czytelność przekazu.
R@PORT EDUKACJA
Jury 7. edycji „Dramatu w szkole” w składzie: Iwona Borawska, Dorota Masłowska, Remigiusz Brzyk, Marek Stępa, obradujące pod przewodnictwem Remigiusza Brzyka, postanowiło przyznać Grand Prix Konkursu, w wysokości 1000,-zł, zespołowi z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za spektakl oparty na dramacie Tomasza Śpiewaka „Wszystko o mojej matce”, w reżyserii Macieja Wiznera, Marioli Kallas i Urszuli Kowalskiej.

Najnowsze aktualności