PODSUMOWANIE XIX SCENY LETNIEJ

PODSUMOWANIE XIX SCENY LETNIEJ TEATRU MIEJSKIEGO
IM. WITOLDA GOMBROWICZA W GDYNI

XIX sezon teatralny na plaży w Gdyni Orłowie dobiegł końca. Od 27 czerwca do 10 sierpnia miłośnicy Sceny Letniej mogli obejrzeć około 40 spektakli. Po raz pierwszy w historii Sceny Letniej Teatr Miejski zaproponował widzom 6 różnych spektakli teatralnych i 5 koncertów. Wśród nich absolutny hit tegorocznej edycji: premierową Jeszcze bardziej zieloną gęś w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua, w której skecze i piosenki autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w wykonaniu całego zespołu bawiły i wzruszały orłowską publiczność. Ponadto, głośne przedstawienia naszej małej sceny: Bóg mordu i Sammy, niezmienną popularnością cieszyło się również – Idąc rakiem – w scenerii słynnego polskiego żaglowca „Daru Pomorza”, a także przeniesiona ze sceny na Bema nieśmiertelna komedia Moliera Chory z urojenia. W tym sezonie pożegnaliśmy spektakl Tango Piazzolla. W kręgu namiętności, który rozgrzewał naszych widzów argentyńskim tangiem od dwóch lat.

Urok orłowskich wieczorów wybrzmiał także przy dźwiękach muzyki, recitalach naszych artystów (Piaf po polsku Doroty Lulki z zespołem, Życia garść – piosenki Anny Jantar w wykonaniu Beaty Buczek – Żarneckiej i Mariusza Żarneckiego), a także koncertach jazzowych pod wspólnym tytułem Jazz na plaży (Joanna Knitter Blues & Folk Connection, Janusz Mickiewicz Elec-tri-city, Ilona Damięcka Tribute to Shirley Horn).

Wzorem lat ubiegłych kontynuowaliśmy cykl Cała Polska czyta dzieciom, czyli otwarte spotkania z literaturą dla dzieci i młodzieży, podczas których literaturę dziecięcą czytali nasi artyści, często wraz z własnymi dziećmi.

Wszystkie propozycje, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów, którym nasz teatr na plaży stwarza jedyną, niepowtarzalną możliwość obcowania ze sztuką i przyrodą jednocześnie. Wyjątkowa, nieporównywalna z niczym scenografia fal i zachodzącego słońca każdy spektakl czyniła magicznym i niezapomnianym, na pewno aż do przyszłorocznej edycji.

Z powodu deszczu zmuszeni byliśmy odwołać 2 przedstawienia, zaś 2 przerwać w trakcie, ale mimo nieprzewidywalnego lata Scenę Letnią odwiedziło w tym sezonie ok. 6500 widzów, dzięki czemu mogliśmy się cieszyć około 80-procentową frekwencją.

I tak już po raz dziewiętnasty, niezwykły, teatralny zakątek pod gołym niebem, w sąsiedztwie morza tętnił artystycznym klimatem, z którym trudno było się żegnać po upływie lata…

Najnowsze aktualności

 

Zdenka Pszczołowska opowiada o „Lizystracie” Przemysławowi Guldzie

Młoda, ale już uznana reżyserka, Zdenka Pszczołowska, przygotowała w Teatrze Miejskim w Gdyni zaskakującą adaptację antycznego dramatu – „Lizystraty”, w której antyk łączyć się będzie z science fiction – pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej Trójmiasto online.

 

Kosmiczna „Lizystrata” w Miejskim. Jutro premiera

Na scenie Teatru Miejskiego w Gdyni już wkrótce zrobi się nieziemsko. Starożytne dzieło Arystofanesa zostanie osadzone w różnych światach i czasach. Bohaterowie przeniosą się w przestrzeń kosmiczną. A wszystko w spektaklu „Lizystrata, czyli strajk kobiet”, który dotknie uniwersalnych niepokojów ludzkości. Premiera już 17 lutego – pisze Magdalena Czernek na stronie www.gdynia.pl