R@Port – 15 maja

R@Port – 15 maja (piątek) KINOTEATR

TVP KULTURA
Jan Klata
TRANSFER!

Głośny spektakl Teatru Współczesnego we Wrocławiu dokumentuje powojenne losy przesiedlanych Polaków i Niemców. Scenariusz powstał na podstawie relacji żyjących świadków i uczestników tamtych tragicznych wydarzeń, których reżyser zaprosił do udziału w projekcie. Tworząc opowieść o ludziach, którzy dostali się w tryby historii niczym pionki na wielkiej politycznej mapie, Jan Klata próbuje przeniknąć i opisać współczesną świadomość Polaków i Niemców.

15 maja (piątek) godz. 10.00
DKF Żyrafa, ul. Waszyngtona 1

Spotkanie z Janem Klatą o godzinie 12.00 w Klubie Ucho

WSTĘP WOLNY

R@PORT EUROPA

HITMAN’S HEEL
Alexander Hacke & Danielle de Picciotto Berlin
THE SHIP OF FOOLS (STATEK GŁUPCÓW)
na podstawie średniowiecznej powieści Sebastiana Branta
Najnowszy projekt Alexandra Hacke i Danielle de Picciotto to audiowizulany performance – połączenie koncertu, projekcji i animacji. Artyści, operując słowem (recytując oryginalny tekst Branta), muzyką i wizualizacjami nawiązującymi do aktualnych problemów politycznych, religijnych i społecznych, prezentują jedenaście rozdziałów powieści, będącej historią jedenastu głupców, podróżujących po oceanie życia. Tworzą w ten sposób magiczny świat snu, który ma na celu nie tylko uwiedzenie widza, ale też uświadomienie mu pewnych życiowych prawd.

Obsada: Danielle de Picciotto, Alexander Hacke

15 maja (piątek) godz. 22.00
Klub UCHO, ul. św. Piotra 2
Czas trwania: 90 minut bez przerwy
Spektakl grany w języku angielskim z polskimi napisami

R@Port – 15 maja PREZENTACJE KONKURSOWE

TEATR DRAMATYCZNY IM. JERZEGO SZANIAWSKIEGO w Wałbrzychu

Paweł Demirski

DIAMENTY TO WĘGIEL, KTÓRY WZIĄŁ SIĘ DO ROBOTY
after Czechow: Wujaszek Wania

Rzecz zaczyna się „after Czechow: Wujaszek Wania”. Jak wiadomo, przysłowiowa czechowowska strzelba wystrzeliła w akcie czwartym. Sprawca wystrzału dedykowanego profesorowi Sieriebriakowowi – Iwan Wojnicki (wujaszek Wania) spudłował… Dwa razy! Gdyby trafił, ta historia z diamentami nigdy by się nie wydarzyła. Ponieważ jednak nie trafił – można wręcz powiedzieć, że chybiając podarował nowe życie profesorowi. Nowe życie, które profesor wykorzystał do wprowadzania przemian na skalę ogólnoświatową, ogólnoeuropejską, ogólnokrajową i prywatną. Gdyby wujaszek trafił, to poszedłby do więzienia, a historia skończyłaby się na cmentarzu przy grobowcu profesora pogrzebanego wraz z nadziejami. Szczęśliwy jednak traf (nie-traf?) sprawił, że profesor bez uszczerbku opuścił dom własny swojej córki i mógł podjąć heroiczną działalność na niwie ekonomii, geologii i jubilerstwa. Szczęśliwy traf (nie-traf?) sprawił, że dziś po osiemnastu latach – wraz z całą rodziną (i nie tylko!) profesora możemy oczekiwać jego przyjazdu ze stolicy do małego miasta. W atmosferze radosnego podekscytowania oczekujemy więc na przyjazd wybitnego naukowca i serię wykładów o hodowli diamentów.

Reżyseria: Monika Strzępka
Choreografia: Milena Czarnik
Muzyka: Jan Suświłło
Scenografia: Dawid Załęski
Kostiumy: Ola Komarzeniec
Prapremiera: 30 maja 2008

Obsada:
Sonia: Aleksandra Cybulska
Niania: Sabina Tumidalska (gościnnie)
Wujaszek Wania: Włodzimierz Dyła (gościnnie)
Tielegin: Jerzy Gronowski (gościnnie)
Astrow: Piotr Tokarz

15 maja (piątek) godz. 16.00
Teatr Miejski Gdynia, Duża Scena
Czas trwania: 105 minut bez przerwy

TEATR IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ w Legnicy
Dyrektor Naczelny i Artystyczny: Jacek Głomb

Przemysław Wojcieszek
BYŁA JUŻ TAKA MIŁOŚĆ, ALE NIE MA PEWNOŚCI, ŻE TO BYŁA NASZA

To opowieść o Paulu, młodym Niemcu, żołnierzy Wermachtu, który wraca z frontu wschodniego na przepustkę do rodzinnego domu. Okropności, które przeżył sprawiają, że postanawia zdezerterować. Bohater jest bowiem przekonany, że gdy wróci na front, to zginie. Ukrywa się, zostaje jednak zdradzony. Drugi motyw dezercji wiąże się z religijnością Paula, który przed wojną wychowywany był przez i na – pastora. Podczas przepustki bohater zauważa, że świat, do którego należał, rozpadł się. Co więcej, jego najbliżsi nie są nawet w stanie przyjąć do wiadomości, że opowieści o okropnościach wojny są prawdziwe. Uznają, że po prostu oszalał…

Reżyseria: Przemysław Wojcieszek
Scenografia: Małgorzata Bulanda
Muzyka: Pustki
Prapremiera: 17 października 2008

Obsada:
Paul: Łukasz Węgrzynowski
Eva: Magda Skiba
Georg: Rafał Cieluch
Maria: Magda Biegańska
Anna: Anita Poddębniak
Artur: Jakub Kotyński

15 maja (piątek) godz. 18.30
Franciszkańskie Centrum Kultury (kościół dolny), ul. Ujejskiego 40
Czas trwania: 80 minut bez przerwy

godz. 20.30
Teatr Miejski Gdynia, Mała Scena

Dyskusja Gra w historię – spotkanie z twórcami prezentowanych 15 maja spektakli, prowadzone przez Annę R. Burzyńską i Jarosława Wójtowicza

Najnowsze aktualności