Teatr i aktorzy – magiczny świat profesora Andrzeja Żurowskiego.

Sławomira Łozińska – aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, bohaterka serialu Barwy szczęścia, Magda Żurowska – dziennikarka, teatrolog i dr Tomasz Miłkowski – krytyk teatralny to goście spotkania w Bibliotece Miejskiej przy ul. Żeromskiego w Gdyni. Spotykamy się 26 maja o godzinie 17.00.
O teatrze i aktorach, a także o pasjach profesora Andrzeja Żurowskiego gdynianin z wyboru, wybitnego krytyka teatralnego, autora 25 książek będą opowiadać zaproszeni goście. Profesor Żurowski pracował na Uniwersytecie Gdańskim i w Teatrze Telewizji, był jurorem i selekcjonerem na trzynastu międzynarodowych, renomowanych festiwalach. Był krytykiem teatralnym nietuzinkowym i człowiekiem niepokornym. Przez całe życie fascynował go Szekspir i odważny teatr otwarty. Był czterokrotnie kierownikiem literackim w różnych teatrach, w tym w Teatrze Muzycznym w Gdyni i w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, raz zagrał w filmie, a blisko dwa tysiące razy opowiadał o teatrze, aktorach, wybitnych spektaklach w programach radiowych i telewizyjnych. Ufano jego gustowi i ceniono wiedzę.
Profesor Andrzej Żurowski zmarł cztery lata temu. W tym roku odbywa się IV edycja ogólnopolskiego konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków. Głównym organizatorem konkursu jest Prezydent Gdyni, który wraz z Marszałkiem Województwa Pomorskiego fundują dwie główne nagrody, a wspierają konkurs Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych AICT i Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza.
Żurowski mówił: Teatr jest zawsze nasz. Spotkajmy się, by się o tym upewnić. Rozmowę z gośćmi poprowadzi redaktor Alina Kietrys, a dla uczestników spotkania przewidzieliśmy niespodzianki: trudno już dzisiaj dostępne publikacje profesora Żurowskiego, które rozlosujemy wśród tych, którzy przyjdą do Biblioteki Miejskiej w Gdyni przy ulicy Żeromskiego 26 maja o godz. 17.00 Zapraszamy!

Najnowsze aktualności

 

Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Rafała Kowala

Miło nam poinformować, że Rafał Kowal, aktor Teatru Miejskiego w Gdyni, rolą Piotra Kloca w „Śnie nocy letniej”, świętować będzie 20 maja 2023 roku jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.