Znamy 5 finalistów GND!!!

PROTOKÓŁ Z OBRAD KAPITUŁY 14. GDYŃSKIEJ NAGRODY DRAMATURGICZNEJ

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 29 marca 2021 roku na posiedzeniu zdalnym, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Piotra Dobrowolskiego, w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr, po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):

Jarosław Jakubowski BANALNA HISTORIA
Jolanta Janiczak I TAK NIKT MI NIE UWIERZY
Mateusz Pakuła STANISŁAW LEM VS PHILIP K.DICK
Ishbel Szatrawska TOTENTANZ.CZARNA NOC, CZARNA ŚMIERĆ
Martyna Wawrzyniak SCHWARZCHARAKTERKI

Rozstrzygnięcie 14. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej planowane jest na 23 maja 2021 roku. Podczas uroczystej gali do rąk laureata trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych. W tygodniu poprzedzającym galę (20-23 maja 2021) planowane są czytania warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu oraz rozmowy z autorami sztuk, prowadzone przez Łukasza Drewniaka. Jeśli sytuacja pandemiczna nie pozwoli na spotkanie w maju, zostanie ono przeniesione na jesień. Opiekunem artystycznym czytań jest Dorota Ignatjew, która zaproponuje ich obsadę reżyserską.

Wyboru laureatki lub laureata dokona Kapituła w składzie: Justyna Jaworska, Piotr Dobrowolski (przewodniczący), Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek i Jerzy Stuhr.

Dwójka spośród tegorocznych finalistów, Jolanta Janiczak i Mateusz Pakuła byli już laureatami Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w latach 2016 i 2014, z kolei Ishbel Szatrawska i Martyna Wawrzyniak trafiają do finału po raz pierwszy. Sztuki Jolanty Janiczak, Martyny Wawrzyniak i Mateusza Pakuły przeszły już próbę sceny, utwory Ishbel Szatrawskiej i Jarosława Jakubowskiego dopiero czekają na inscenizację. Wybrane do finału utwory reprezentują diametralnie różne poetyki i, by tak rzec, temperamenty sceniczne. Dają też szerokie pole do popisu mądrym interpretatorom. Wyróżnione sztuki będzie można przeczytać na w bazie sztuk stronie www.gnd.art.pl. Wybrane zostały spośród 206 nadesłanych tytułów.

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została Malinie Prześludze za sztukę „Debil”.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 r. jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia są elementami jednego, wspólnego, najbardziej prestiżowego w Polsce projektu popularyzacji polskiej dramaturgii współczesnej. Od samego początku istnienia GND, najpierw jako członek Kapituły, obecnie jako szef programowy Festiwalu R@Port, opiekę nad konkursem sprawuje Jacek Sieradzki.

Najnowsze aktualności