Finał 17. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2024
W dniach 26-28 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się finał 17. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tym roku pod hasłem RELACJE, KONSTELACJE, WIĘZI.
W listopadzie wracamy do grania jednego z najważniejszych i najbardziej fascynujących polskich dramatów. Zapraszamy Was serdecznie na mickiewiczowskie „Dziady” w reżyserii Krzysztofa Babickiego, ważny i poruszający spektakl ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi. W roli Gustawa Konrada zobaczymy Piotra Michalskiego, który tą rolą świętuje jubileusz 30-lecia swojej pracy artystycznej.
Spektakle gramy: 11, 12, 13 i 14 listopada o godzinie 19:00. Bilety do nabycia w kasie teatru lub online.
„Dziady” w Teatrze Miejskim w Gdyni:
Ponadczasowa opowieść o szalonej miłości i niespełnieniu. O bohaterach, którzy zmagają się ze swoją tożsamością narodową. O nienawiści i zemście, które, niestety, są przekleństwem jednostek i narodów. Wykorzystując wszystkie części dramatu: część II, IV, III łącznie z fragmentami Ustępu oraz część I Widowisko staramy się znaleźć odpowiedź, na przyprawiające o dreszcz pytanie, które Mickiewicz zadawał w swoich tekstach: „A wiesz ty, co to będzie z Polską za lat dwieście?” – czyli dzisiaj…
Obraz społeczeństwa polskiego w „Salonie warszawskim” i we współczesności – warsztaty do spektaklu:
Uzupełnieniem i poszerzeniem naszej oferty repertuarowej będą listopadowe warsztaty do spektakli prowadzone przez pedagog teatru Annę Zalewską-Uberman, kierowane do młodzieży szkół średnich, która obejrzy nasz spektakl. Warsztaty są wliczone w cenę bilet na spektakl. Zapraszamy nauczycieli do kontaktu w celu ustalenia terminu zajęć dla grup: edukacja@teatrgombrowicza.art.pl
Opis warsztatu: Podczas zajęć uczniowie skupią się na analizie jednej ze scen III części „Dziadów” Adama Mickiewicza zatytułowanej „Salon warszawski”. Scharakteryzują relacje pomiędzy opisanymi tam grupami oraz ich stosunek do ojczyzny i spróbują odpowiedzieć z własnej perspektywy na pytanie jak wygląda obraz Polski w XXI wieku. Zajęcia rozwijają umiejętności analizy i interpretacji tekstu literackiego i dotyczą problemu oddziaływania grup społecznych na dzieje narodu.
Informacje organizacyjne:
1. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.
2. Warsztaty kierujemy do widzów, którzy widzieli lub zamierzają obejrzeć „Dziady”.
4. Zajęcia dedykujemy młodzieży szkół średnich.
5. Udział w zajęciach jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na fotografowanie i udostępnianie wizerunku w celach promocji teatru.
6. Uczestnicy zajmują co drugie miejsce na widowni lub zachowują odstęp 1,5 metra.
7. Uczestnicy są zobowiązani do zakrywania nosa i ust oraz dezynfekcji rąk.
8. Uczestnicy warsztatu nie mogą spożywać napojów i posiłków.
9. Przed rozpoczęciem Wydarzenia uczestnicy zobowiązani są do przekazania Organizatorowi prawidłowego wypełnionego Oświadczenia o stanie zdrowia uczestnika (w przypadku zgłoszeń indywidualnych oraz dorosłych opiekunów/uczestników) oraz imiennej listy uczestników (w przypadku grupy zorganizowanej).
W dniach 26-28 września w Teatrze Miejskim w Gdyni odbędzie się finał 17. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W tym roku pod hasłem RELACJE, KONSTELACJE, WIĘZI.
W ubiegły weekend zakończyliśmy kolejny sezon artystyczny, który przyniósł wiele wspaniałych i niezapomnianych chwil.
11 sierpnia przeczytaliśmy wspólnie z Olgą Barbarą Długońską i Rafałem Kowalem książkę Jessiki Martinello i Gregoire’a Mabire’a pt. „Nawet potwory myją zęby”.