Brakuje nam Pawła Huellego

Zmarł Paweł Huelle. Jeden z najlepszych polskich pisarzy, poeta, scenarzysta, dramatopisarz i dramaturg naszego Teatru. Autor m.in. powieści: „Weiser Dawidek”, „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala”, „Castorp” „Ostatnia Wieczerza”, „Śpiewając ogrody”. Pisał dla naszego Teatru dramaty i dokonywał adaptacji klasycznych dzieł. Wystawialiśmy jego „Kolibra lot ostatni”, „Idąc rakiem” na podstawie Guntera Grassa, „Żółtą łódź podwodną”, „Kursk” nagrodzony Galionem Gdyńskim, „Znaczy kapitana” Borchardta i w kwietniu tego roku „Jądro ciemności” Conrada. Kreował realistyczne światy zapełnione krwistymi postaciami, z których każda tworzona była z myślą o konkretnym aktorze naszej sceny. Charakterystyczne dla jego pisarstwa były: epicki rozmach i dbałość o realistyczny detal, erudycyjność, skłonność do pastiszu i gry konwencjami. Brakuje nam go.

 

Tylko Charon płynie w poprzek rzeki

Na drugi brzeg. Na drugi brzeg.

Tylko on dociera tam gdzie chce.

Tam gdzie chce.

pieśń ze sztuki „Jądro ciemności”, kwiecień 2023

Najnowsze aktualności

 

Kabaret Starszych Panów na Scenie Letniej w Orłowie

Chociaż przez cały premierowy dzień było deszczowo, to niebiosa ulitowały się nad artystami inaugurującymi 28. sezon Sceny Letniej w Orłowie, organizowanej przez Teatr Miejski w Gdyni. „Przybora. Kabaret metapsychiczny” rozpoczął się zgodnie planem, pomimo siąpiącego początkowo deszczu. Na szczęście ciężkie chmury znad Orłowa zostały przegonione przez wiatr, a publiczność bez przeszkód mogła zaliczyć sentymentalny powrót do inteligentnego humoru tekstów Jeremiego Przybory i piosenek Jerzego Wasowskiego.

 

Półmetek XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego

Wyłoniono półfinalistów w konkursie na recenzje teatralne dla młodych krytyczek i krytyków. W XI edycji konkursu im. Andrzeja Żurowskiego kapituła analizowała 72 recenzje, które przysłane zostały przez 24 osoby. Wszystkie nadesłane prace spełniały kryteria wyznaczone w Regulaminie Konkursu.