Brakuje nam Pawła Huellego

Zmarł Paweł Huelle. Jeden z najlepszych polskich pisarzy, poeta, scenarzysta, dramatopisarz i dramaturg naszego Teatru. Autor m.in. powieści: „Weiser Dawidek”, „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala”, „Castorp” „Ostatnia Wieczerza”, „Śpiewając ogrody”. Pisał dla naszego Teatru dramaty i dokonywał adaptacji klasycznych dzieł. Wystawialiśmy jego „Kolibra lot ostatni”, „Idąc rakiem” na podstawie Guntera Grassa, „Żółtą łódź podwodną”, „Kursk” nagrodzony Galionem Gdyńskim, „Znaczy kapitana” Borchardta i w kwietniu tego roku „Jądro ciemności” Conrada. Kreował realistyczne światy zapełnione krwistymi postaciami, z których każda tworzona była z myślą o konkretnym aktorze naszej sceny. Charakterystyczne dla jego pisarstwa były: epicki rozmach i dbałość o realistyczny detal, erudycyjność, skłonność do pastiszu i gry konwencjami. Brakuje nam go.

 

Tylko Charon płynie w poprzek rzeki

Na drugi brzeg. Na drugi brzeg.

Tylko on dociera tam gdzie chce.

Tam gdzie chce.

pieśń ze sztuki „Jądro ciemności”, kwiecień 2023

Najnowsze aktualności

 

Pracuj w kulturze!

Pracuj w kulturze! Nasz Zespół poszukuje Specjalisty/Specjalistki ds. Promocji. Znasz kogoś, kto może być zainteresowany?

 

Zdenka Pszczołowska opowiada o „Lizystracie” Przemysławowi Guldzie

Młoda, ale już uznana reżyserka, Zdenka Pszczołowska, przygotowała w Teatrze Miejskim w Gdyni zaskakującą adaptację antycznego dramatu – „Lizystraty”, w której antyk łączyć się będzie z science fiction – pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej Trójmiasto online.