Sławomir Lewandowski

Sławomir Lewandowski (13.06.1949-7.10.2010)

Sławomir Lewandowski,
aktor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni w latach1985-2010.
Zmarł podczas prób do spektaklu „Ślub”, w którym kreować miał postać Pandulfa.

Studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi (1966 -67) i na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.W czasie studiów występował w Studenckim Teatrze NURT pod kierunkiem Janusza Nyczaka – zagrał tu Hrabiego Szarma w polskiej prapremierze „Operetki” Gombrowicza. Debiutował w teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu we wrześniu 1973 roku (rola Mikoły w „Żołnierzu i bohaterze” Shawa). Następnie występował w teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Od 1976 roku w teatrze Wybrzeże, następnie sześć sezonów w teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, i od 1985 roku w Teatrze Miejskim (wcześniej Dramatycznym) w Gdyni.

Role:

Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie:
Artur w „Tangu”. Zbyszko Dulski, Wiktor w „Panu Jowialskim”, Edmund w „Damach i huzarach”, Czeladnik pierwszy w „Szewcach”(rola nagrodzona w Opolu na Konfrontacjach Teatralnych w 1976 roku),Mąż w „Ich czworo”, Florindo w „Słudze dwóch panów”, Witold w „Romansie z wodewilu”.

Teatr Wybrzeże w Gdańsku:
Jasiek w „Weselu”, Jeremiasz w „Krainie 105 tajemnicy”, Chudogęba w „Wieczorze trzech króli”.

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu:
Ichturiel – Ksiądz w „Grzesznej wsi” Drdy, Kasjo w „Otellu”, Cezary Borgia w „Człowieku i cieniu”, Woźniak w „Kondukcie” Drozdowskiego, Fantazy, znów Chudogęba, Lockit w „Operze żebraczej”, Chór w „Kartotece”, Jupiter w „Muchach Sartre’a.

Teatr Miejski w Gdyni:
Pigwa w „Śnie nocy letniej”, Szostakowicz w „Kursie mistrzowskim” Pownella, Polo w „Kapeluszu pełnym deszczu” Gazzo, Nick w „Farsie na trzy sypialnie” Ayckbourna, Kapelan w „Damach i huzarach”, król Ferdynand Aragoński w „Księdze Krzysztofa Kolumba”Claudela,Lech w „Lilli Wenedzie”, Papkin w „Zemście”, rycerz Miles Hendon w „Księciu i żebraku”, Młodziak w „Ferdydurke”, Wujek w „Kartotece”, Archanioł w „Pastorałce”Schillera, Oberon w „Śnie nocy letniej”,Filon w „Balladynie”, Sędzia w „Mistrzu Piotrze Pathelin”, reżyser Lloyd Dallas w „Czego nie widać”Frayna, Stomil w „Tangu”(nagroda prezydenta miasta Gdyni), Georges w musicalu „Klatka wariatek”, Starszy Pan A w „Niespodziewanym końcu lata” Przybory i Wasowskiego, Kat w „Anioł zstąpił do Babilonu”. Stworzył też szereg niezapomnianych kreacji szmoncesowych w programach kabaretowych Marka Pacuły.

Role w bieżącym repertuarze

Archiwalne spektakle

Don Kichote DON KICHOTE
Tokarz LILIOM
Mathieu PLOTKA
Gość w kapeluszu, Młody mężczyzna KARTOTEKA
Dr Jan Burdygiel WARIAT I ZAKONNICA
Lennox, Robotnik III, Paulus Snyder ŚWIĘTA JOANNA SZLACHTUZÓW
Jaszuński DYZMA
Pandulf ŚLUB
Doktor WOYZECK
Wuj PROCES
Mavrandonis, Burmistrz ZORBA